19.10.2017

Tapahtumat ja toiminta

Tapahtumakalenteri muuttuu noin puolen vuoden välein, kevät- ja syyskausiksi julkaistaan omat tapahtumakalenterit. TAS:n toiminta on tauolla kesä-heinäkuussa Tapahtumat järjestetään TAS:n kerhotilalla Kalevassa, Ilmarinkatu 39 B, Tampere (kellarikerros), ellei tapahtumakalenterissa ole mainittu toisin. Muutoksista tapahtumiin tiedotetaan Facebookissa ja sähköpostitse. Huom! TAS:n retkillä alle 12-vuotiailla tulee olla huoltaja mukana. Jos huoltaja ei ole TAS:n jäsen, hänen tulee maksaa retkestä kuten muidenkin seuraan kuulumattomien (jos retkelle on pääsymaksu). Tapahtumamme noudattavat turvallisen tilan periaatteita.

***
Etänä tapahtumat järjestetään ilmaisen Jitsi – keskusteluohjelman välityksellä osoitteessa:
https://meet.jit.si/TASLUENNOT

Jitsin käyttö ei vaadi rekisteröitymistä eikä sovelluksen lataamista. Jitsi toimii tietokoneella ja mobiililaitteilla. Sovelluksen lataaminen sovelluskaupasta tekee palvelun käytöstä mobiililaitteella hieman helpompaa, mutta käyttö onnistuu hyvin myös selaimella. Linkin avaamisen jälkeen voit valita, haluatko käyttää selainversiota vai sovellusta. Tämän jälkeen palvelu pyytää sinua kirjoittamaan nimesi, jonka jälkeen voit liittyä luentokanavalle.

Kuvallisia ohjeita Jitsin käyttöön löydät tästä linkistä.
***

Kevät 2024 Tapahtumat

Su 28.1. klo 12.00 – 14.00 Avoimien ovien tapahtuma

Tule tutustumaan TAS:in toimintaan, kerhotilaan ja juttelemaan muiden akvaarioharrastajien kanssa. Seura tarjoaa pullakahvit.
Tapahtuma järjestetään osoitteessa: Ilmarinkatu 39 B, Tampere

 

Ma 29.1. klo 18:00 Kerhotilan altaan suunnittelumiitti Jitsissä

Tuumataan tekniikkaa ja suunnitellaan käytännön toteutusta.
Alustavasti altaasta olisi tulossa tummanveden akvaario. Kalastoksi tulossa mm. lehtikaloja ja monnisia.
Tapahtuma järjestetään osoitteessa: https://meet.jit.si/TASLUENNOT

 

La 3.2. klo 12 Kantojen ja lepänkäpyjen keräilyretki

Tervalepän käpyjen keräily- ja eväsretki Kaukajärven ympäristössä talvella.
Tapahtuma järjestetään osoitteessa: Järvikatu 6, Tampere

 

Su 11.2. klo 12 Akvaariokirpputori.

Tavaroiden vastaanotto klo 12.00-13.00. Kirpputorin myynti heti sen jälkeen klo 13.00-14.00.
Kirpputori on kaikille avoin ja pääsymaksuton, mutta myytäväksi tavaraa saavat tuoda vaan akvaarioseurojen jäsenet.
Tapahtumassa sovelletaan yhdistyksen huutokauppasääntöjä, jotka löytyvät yhdistyksen internet-sivulta.
Tapahtuma järjestetään osoitteessa: Ilmarinkatu 39 B, Tampere

 

La 17.2. Kerhon altaan startti ja kalojen kotiutus

Tapahtuma järjestetään osoitteessa: Ilmarinkatu 39 B, Tampere

 

La 2.3. kello 18:00 Luento Killikaloista Jitsissä

Pitkänlinjan killiharrastaja Ossi Poijärvi luennoi yhdistykselle killikaloista lauantai-iltana. Killit, eli kutevat hammaskarpit, on Suomen akvaarioharrastajille melko huonosti tunnettu kalaryhmä. Se on sinänsä erikoista, sillä killit ovat usein pienikokoisia, värikkäitä, melko vaatimattomia ja helposti lisääntyviä. Killeillä on oma kansainvälinen kannattajakuntansa ja killiharrastuksella on erityispiirteitä, jotka voivat olla tuntemattomia perinteiselle akvaarioharrastajalle. Luvassa on yleiskatsaus killeihin ja niiden harrastamiseen akvaario-olosuhteissa. Tervetuloa kuuntelemaan ja keskustelemaan!

Tapahtuma järjestetään osoitteessa https://meet.jit.si/TASLUENNOT

 

Pe-Su 5.-7.4.2024 Retki Tukholmaan HASin ja Ciklidistien kanssa

Kierretään Tukholman akvaarioliikkeitä yhdessä Helsingin akvaarioseuran ja Ciklidistien kanssa. TAS:n jäsenet kulkevat kimppakyydein. Alle 12-vuotiailla tulee olla huoltaja mukana. Jäseniltä peritään kyytimaksu ja lisäksi veloitetaan risteilyn hinta. Kyytiin voi tulla myös Tampere-Helsinki moottoritien varrelta. Matkaan lähdetään perjantai-iltapäivällä ja palataan sunnuntaina päivällä. Jos olet kiinnostunut lähtemään mukaan, ota yhteyttä retkivastaavaan osoitteeseen tampere@akvaarioseura.fi.

Risteily toteutetaan edellisten vuosien tapaan Viking Linen m/s Gabriellalla, joka lähtee Katajanokalta Helsingistä perjantaina 5.4. kello 17:15.

Tukholmassa on varattuna tilausbussi, jolla kierrellään tutustumassa akvaarioliikkeisiin ja mahdollisesti muihinkin kirjoahveniin ja akvaarioihin liittyviin kohteisiin. Ehdotuksia käyntikohteista voi laittaa Ciklidistit r.y. hallitukselle sähköpostilla ciklidistit.ry@gmail.com.

Risteilyn hintaan kuuluu aamiainen meno- ja paluumatkalla, buffet-illallinen menomatkalla klo 18 kattauksessa sekä ateriakuponki paluumatkalle. Ateriakuponki käy maksuvälineenä kaikissa laivan ruokaravintoloissa. Tilausbussin hinta jaetaan osallistujien kesken ja lisätään risteilypaketin hintaan. Varmistakaa siis osallistuminen bussikuljetukseen ilmoittautumisen yhteydessä.

Mikäli haluat itsellesi tai seurueellesi oman hytin, hinta määräytyy alla olevan hinnaston mukaan.
On myös mahdollista ostaa paikka miesten tai naisten B4T kimppahyteistä, jolloin hinta määräytyy hytissä majoittuvien henkilöiden määrän mukaan.

Ilmoittautumiset 20.2.2024 mennessä sähköpostilla tampere@akvaarioseura.fi

Hyttien hinnat:
A4T*: 1 henki 275€, 2 henkeä 179€ 3 henkeä 154€ ja 4 henkeä 141€.
B2L: 1 henki 247€, 2 henkeä 175€
B4T*: 1 henki 243€, 2 henkeä 163€ 3 henkeä 143€ ja 4 henkeä 133€.
IO2: 1 henki 199€, 2 henkeä 151€

 

La 13.4.2024 Helsingin akvaarioseuran keväthuutokauppa

Tampereen Akvaarioseura suuntailee kimppakyydeillä Helsingin Akvaarioseuran huutokauppaan. Viimeinen päivä ilmoittautua mukaan yhteiskyyteihin on 6.4.2024. Jos haluat lähteä mukaan huutikseen laita sähköpostia osoitteeseen: tampere@akvaarioseura.fi

*****

HAS – Helsingin Akvaarioseura ry järjestää Keväthuutokaupan lauantaina 13.4.2023 klo 9.30 alkaen Pohjois-Haagan yhteiskoululla.
Osoite: Pietari Hannikaisen tie 6, 00400 Helsinki. (Paljon maksutonta pysäköintitilaa koulun pihalla!)

Tavaroita myymään tulevat voivat jo etukäteen ilmoittaa nimensä ja IBAN-muotoisen tilinumeronsa tästä linkistä.
Tämä helpottaa ja nopeuttaa toimintaa kiireisenä tapahtumapäivänä! Päivän päätteeksi on myös mahdollista saada myytyjen tuotteiden rahat suoraan käteen jollei halua rahojaan pankkitilille.

Muista käydä lukemassa säännöt huutokauppasivuilta: https://www.has.fi/huutokauppasaannot Sieltä löydät myös valmiit tulostettavat huutokauppalaput. Käytä mieluiten näitä! Huom! Jos myyntiin saapuvien tuotteiden vastaanotossa ei voida poissulkea tuotteen olevan haitallinen vieraslaji, tuotetta ei oteta myyntiin.

Päivän aikataulu:

klo
9.30 tavaran vastaanotto & kauppiaat
11.15 tavaran vastanotto päättyy
11.30 huutokauppa
12.15 marketti & kauppiaat
13.00 huutokauppa
14.00 marketti & kauppiaat
14.30 huutokauppa (päättyy klo 16.00 mennessä)
16.00 lopuksi on mahdollisuus ostaa markettipöytään myymättä jääneitä tuotteita & kauppiaat
16.30 maksatus myyjille aloitetaan
17.00 tapahtuma päättyy

Akvaarioaiheiset yritykset tai yrittäjät ovat tervetulleita myymään vuokraamaansa myyntipöytään huutokaupan ajaksi tuotteitaan. Varauksia vuokrapöytiin voi tehdä: pj@has.fi

Kahvilasta voit ostaa syötävää ja juotavaa koko huutokaupan ajan.
Tapahtumassa maksuvälineenä käy ainoastaan käteinen!
Tapahtumaan on kaikilla vapaa pääsy.

Lämpimästi tervetuloa!

Lisätietoja https://www.has.fi/tapahtumakalenteri

 

Pe-Su 20.-21.4.2024 Lemmikkimessut, Messukeskus, Helsinki
Lisätietoja https://www.has.fi/tapahtumakalenteri
Tapahtuma järjestetään osoitteessa: Ilmailunkatu 20, 33900 Tampere

Ti 23.4. 18:30-19:30 Lemmikkimessujen suunnittelu miitti Jitsissä
Tapahtuma järjestetään osoitteessa https://meet.jit.si/TASLUENNOT

 

Pe 26.4.2024 klo 17:00 Ilmainen TAS-retki Vapriikkiin
TAS:n hallituksessa tuli ex tempore-idea lähteä tutustumana Tampereen Museokeskus Vapriikkiin ensi viikon perjantaina 26.4.2024 kello 17:00. Vapriikki tarjoaa ilmaisen sisäänpääsyn joka perjantai kello 15:00-18:00, eli tapahtuma on maksuton. Museokeskuksessa on mm. luonnontieteellinen museo, kivimuseo sekä uusi Kiven Voima -näyttely, joka aukeaa samana päivänä. Keskuksesta löytyy myös esim. pelimuseo ja jääkiekkomuseo.

Tapaamme museokeskuksen aulassa kello 17:00, paikalla on ainakin varapuheenjohtaja Henna, jonka naamavärkin voi tarkistaa viimeisimmän Botian takasivulta. Toivottavasti nähdään perjantaina!

Saapumisohjeet Vapriikkiin: https://www.vapriikki.fi/vieraile/saapuminen/

 

La 11.5.2024 12:00 Tekokivien askartelua kerhotilalla
Tervetuloa mukaan askartelemaan! Aloitetaan projekti Jitsissä (koska korvaavat aineet Aqua-webin kulta-aikojen tuotteille ovat vielä hakusessa). Käydään läpi mitä menetelmiä on aiemmin käytetty ja mitä aineita niihin tarvitaan. Tehdään samalla listaa siitä kuinka moni olisi tulossa askartelemana kerhohuoneelle, niin tiedetään paljonko aineita tarvitaan ja sovitaan seuraavat päivät sen mukaan mikä passaa askartelijoille. Menetelmästä riippumatta tekokiven valmistuminen kestää yleensä 2-4 päivää, riippuen siitä miten nopeasti eri työvaiheet kuivuvat. Seuralta löytyy vielä jonkin verran vanhempia aineita, jotka on tarkoitus käyttää tässä samalla pois pölyttymästä.

 

Ma 13.5. klo 18:00 Kevätvuosikokous

Kevätvuosikokous järjestetään seuran kerhotilalla. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat. Seura tarjoaa kokouskahvit ja pullat. Tervetuloa!
Tapahtuma järjestetään osoitteessa: Ilmarinkatu 39 B, Tampere

Esityslista:

  1. Kokouksen avaus
  2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkistajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa
  3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  4. Hyväksytään kokouksen työjärjestys
  5. Esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja tilintarkastajien lausunto
  6. Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
  7. Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat
  8. Kokouksen päättäminen

 

La 25.5.2024 Helsingin Akvaarioseuran Kevätretki Hanikan luontopolulle
Lisätietoja https://www.has.fi/tapahtumakalenteri

Syksy 2024 – Suunnitteilla olevia tapahtumia

Elokuussa 2024
Allasbileet Kangasalalla

Tampereen Akvaarioseuran syyskausi starttaa leppoisasti ”allasbileillä” elokuussa Kangasalla.  Saamme tutustua Katja ja Tarvo Kulon pihalampeen, jossa on kultakaloja ja koikarppeja. Tapahtuman alussa kuulemme pihalammen ylläpidosta ja pihalammen vaatimasta tekniikasta. Ilta jatkuu omien eväiden grillailulla ja vapaamuotoisella yhdessä ololla. Käytettävissämme ovat kaasu-, hiili- ja pellettigrilli. Tapahtumassa nautitaan omia eväitä ja juomia, eli muista ottaa mukaan omat syötävät ja juotavat. 

Tapahtuma alkaa kokoontumisella Kaarninkuja 3 Kangasala (Pihlajalinna-lääkäriaseman piha, Teboil Kylmäaseman puoleinen reuna). Sieltä siirrytään yhdessä lammen äärelle. Tapahtuman päättymisaika on klo 24.00 mutta jos juttua riittää, ei sieltä kesken kaiken ajeta pois.

Vinkkejä paikalle saapumiseen: 

Bussit 40 ja 41 tulevat lähelle tapahtumapaikkaa. A+B-vyöhykkeen hinnalla pääsee, jos jää pois Artturintien pysäkillä (8008). Lähemmäksi pääsee seuraavalla pysäkillä (Mämmisuo 8010), joka on C-vyöhykettä. Lisäksi Kangasalan Prismalle tulee bussi nro 6. Omalla autolla tulevat voivat jättää autonsa Artturintien bussiliikenteen liityntäparkkipaikalle tai Mämmisuontien (Kaarnintien risteyksestä eteenpäin) tai Kaarninkujan varteen. Lidlin pihaan voi jättää pariksi tunniksi. Lidlin pihassa vaaditaan pysäköintikiekko. 

Laita viestiä jos olet tulossa paikanpäälle joko maililla  tampere@akvaarioseura.fi tai whatsapp ryhmään, jotta tiedämme odottaa kokoontumispaikalla. ????

 

Huutokauppa 

 

Syyskuussa 2024
Lemmikki Tampere 2024 Pirkkalan Messukeskuksessa

Lemmikkimessujen suunnittelu tapahtuu pääsääntöisesti WhatsAppissa ja viikottaisissa minimiiteissä. Jos olet kiinnostunut osallistumaan messutalkoisiin, ota yhteyttä osoitteeseen tampere@akvaarioseura.fi. Tuttuun tapaan torstaina pakataan tavarat kärryihin, perjantaina kyhätään osasto kasaan, lauantaina ja sunnuntaina jutustellaan ja vietetään aikaa altaiden ja kanssaharrastajien parissa, sitten sunnuntai-iltana puretaan osasto ja tuupataan tavarat takaisin kellariin… siivous perinteisesti “myöhemmin”. Nähdään messukeskuksessa!

 

Marraskuussa 2024 kello 18:00 Syysvuosikokous

Valitaan toimihenkilöt sekä vahvistetaan talousarvio ja toimintasuunnitelma tulevalle vuodelle. Käydään läpi myös muut sääntömääräiset asiat. Tarjolla lämmintä juomaa ja naposteltavaa. Tervetuloa!

Tapahtumakalenteri