19.10.2017

Tapahtumat ja toiminta

Tapahtumakalenteri muuttuu aina puolen vuoden välein, kevät- ja syyskausiksi julkaistaan omat tapahtumakalenterit. TAS:n toiminta on tauolla kesäkaudella.

Tapahtumat järjestetään TAS:n kerhotilalla Kalevassa, Ilmarinkatu 39 B, Tampere (kellarikerros), ellei tapahtumakalenterissa ole mainittu toisin. Muutoksista tapahtumiin tiedotetaan Facebookissa ja sähköpostitse. Huom! TAS:n retkillä alle 12-vuotiailla tulee olla huoltaja mukana. Jos huoltaja ei ole TAS:n jäsen, hänen tulee maksaa retkestä kuten muidenkin seuraan kuulumattomien (jos retkelle on pääsymaksu).

***

Etänä järjestettävät tapahtumat järjestetään ilmaisen Jitsi – keskusteluohjelman välityksellä osoitteessa: https://meet.jit.si/TASLUENNOT

Jitsin käyttö ei vaadi rekisteröitymistä eikä sovelluksen lataamista. Jitsi toimii tietokoneella ja mobiililaitteilla. Sovelluksen lataaminen sovelluskaupasta tekee palvelun käytöstä mobiililaitteella hieman helpompaa, mutta käyttö onnistuu hyvin myös selaimella. Linkin avaamisen jälkeen voit valita, haluatko käyttää selainversiota vai sovellusta. Tämän jälkeen palvelu pyytää sinua kirjoittamaan nimesi, jonka jälkeen voit liittyä luentokanavalle.

Kuvallisia ohjeita Jitsin käyttöön löydät tästä linkistä.

Kevät 2023

Lauantai 4.2.2023 klo 12.00 – 14.00
Avoimien ovien tapahtuma ja Akvaariokirpputori.

Tavaroiden vastaanotto klo 12.00-13.00. Kirpputorin myynti heti sen jälkeen klo 13.00-14.00.
Tule tutustumaan TAS:in toimintaan, kerhotilaan ja juttelemaan muiden akvaarioharrastajien kanssa. Seura tarjoaa pullakahvit. Kirpputori on kaikille avoin ja pääsymaksuton, mutta myytäväksi tavaraa saavat tuoda vaan akvaarioseurojen jäsenet. Tapahtumassa sovelletaan yhdistyksen huutokauppasääntöjä, jotka löytyvät yhdistyksen internet-sivulta.

Avoimen ovien aikaan jäseneksi voi liittyä ilman liittymismaksua.

Sunnuntai 19.2.2023 klo 13:00 – 15:00
Kerhotilan tyhjennystalkoot ja ”Maksa mitä jaksat” -myyjäiset
Kerhotilaa järjestellään uuteen uskoon ja paljon tavaraa poistetaan. Jäsenet saavat hakea poistettavaa tavaraa. Vapaaehtoinen maksu käteisellä paikan päällä, tuotto käytetään kerhotilan uudistamiseen ja remontointiin.

***

Sunnuntai 5.3.2023 klo 12:00 – 15:00
Kerhotilan kunnostustalkoot
Järjestellään, siivotaan ja tarvittaessa remontoidaan kerhotilaa. Viedään tavaraa kierrätykseen.

Viikonloppureissu pe-su 24.-26.3.2023
Retki Tukholmaan HASin ja Cicklidistien kanssa
Kierretään Tukholman akvaarioliikkeitä yhdessä Helsingin akvaarioseuran ja Cicklidistien kanssa. TAS:n jäsenet kulkevat kimppakyydein. Alle 12-vuotiailla tulee olla huoltaja mukana. Jäseniltä peritään kyytimaksu: 10,00 euroa aikuisjäseneltä, 5,00 euroa nuorisojäseneltä ja TAS:iin kuulumattomilta 15,00 euroa. Lisäksi veloitetaan risteilyn hinta, joka ilmoitetaan myöhemmin. Seuraa tiedoitusta. Kyytiin voi tulla myös Tampere-Helsinki moottoritien varrelta. Matkaan lähdetään perjantai-iltapäivällä ja palataan sunnuntaina päivällä. Jos olet kiinnostunut lähtemään mukaan, ota yhteyttä retkivastaavaan osoitteeseen tampere@akvaarioseura.fi perjantaihin 10.2. mennessä.

***

Torstai 13.4.2023 klo 18.00 – 19.00
Kerhotilan kunnostustalkoot
Järjestellään, siivotaan ja tarvittaessa remontoidaan kerhotilaa.

Keskiviikko 19.4.2023 klo 18.00
Kevätvuosikokous
Kevätvuosikokous järjestetään seuran kerhotilalla. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat. Seura tarjoaa kokouskahvit ja pullat. Tervetuloa!

Lauantai 22.4.2023 09:30
Helsingin akvaarioseuran keväthuutokauppa
, johon suuntaamme kimppakyydein.

Keskiviikko 26.4.2023 klo 17.00-19.00
Kerhotilan kunnostustalkoot
Järjestellään, siivotaan ja tarvittaessa remontoidaan kerhotilaa.

***

Sunnuntai 7.5.2023 klo 14.00
Vierailu Riina Partasen ja Jani Liljavirran luona
Vieraillaan Jani Liljavirran ja Riina Partasen asunnolla tutustumassa heidän akvaarioihin ja terraarioihin.
Huom: karvaeläintalous.

Lauantai 20.5.2023 klo 11.00-14.00
Jitsi-luento: Aquascaping, kasvit ja näihin liittyvät ongelmat
Ulla Huttunen luennoi esimerkiksi Aquascapingin perusteista ja kasvien valinnoista
https://meet.jit.si/TASLUENNOT

Lauantai 27.5.2023 
Kevään kaatajaiset & uudistetun kerhotilan avajaiset
HUOM! Ajankohta ja käytännön järjestelyt vahvistetaan lähempänä. Seuraa tiedotusta TASin nettisivuilta!

***

Muita tulevia tapahtumia joista tiedotetaan tarkemmin myöhemmin:

  • Jokin maalis-huhtikuinen launtai-iltapäivä tehdään kantojen ja lepänkäpyjen keräilyretki
    Tervalepän käpyjen keräily- ja eväsretki Hervantajärven laavun ympäristössä keväällä lumien sulettua tai lähes sulettua
  • Jokin toukokuinen lauantai klo 09.30 on vuorossa Vierailu Särkänniemen Akvaarioon ja Koiramäkeen
    Tarkempi päivämäärä ja tapahtuman pääsymaksun hinta ilmoitetaan myöhemmin ja se riippuu Koiramäen avajaisviikonloppujen ajankohdasta. Vierailemme Särkänniemen Akvaariossa. Akvaariovierailun ja opastetun kierroksen jälkeen kaikilla halukkailla on mahdollisuus ostaa lippu Koiramäkeen jäsenetuhintaan. Huom! Kaikkien tapahtumaan osallistuvien tulee olla seuran jäseniä.

Syksy 2023

1-3.9.2023
Lemmikkimessut

TAS kalenteri