19.10.2017

Tapahtumat ja toiminta

Tapahtumakalenteri muuttuu aina puolen vuoden välein, kevät- ja syyskausiksi julkaistaan omat tapahtumakalenterit. TAS:n toiminta on tauolla kesäkaudella.

Tapahtumat järjestetään TAS:n kerhotilalla Kalevassa, Ilmarinkatu 39 B, Tampere (kellarikerros), ellei tapahtumakalenterissa ole mainittu toisin. Muutoksista tapahtumiin tiedotetaan Facebookissa ja sähköpostitse. Huom! TAS:n retkillä alle 12-vuotiailla tulee olla huoltaja mukana. Jos huoltaja ei ole TAS:n jäsen, hänen tulee maksaa retkestä kuten muidenkin seuraan kuulumattomien (jos retkelle on pääsymaksu).

***

Etänä järjestettävät tapahtumat järjestetään ilmaisen Jitsi – keskusteluohjelman välityksellä osoitteessa: https://meet.jit.si/TASLUENNOT

Jitsin käyttö ei vaadi rekisteröitymistä eikä sovelluksen lataamista. Jitsi toimii tietokoneella ja mobiililaitteilla. Sovelluksen lataaminen sovelluskaupasta tekee palvelun käytöstä mobiililaitteella hieman helpompaa, mutta käyttö onnistuu hyvin myös selaimella. Linkin avaamisen jälkeen voit valita, haluatko käyttää selainversiota vai sovellusta. Tämän jälkeen palvelu pyytää sinua kirjoittamaan nimesi, jonka jälkeen voit liittyä luentokanavalle.

Kuvallisia ohjeita Jitsin käyttöön löydät tästä linkistä.

Syksy 2023

12.8.2023 kello 16:00
Allasbileet Kangasalalla

Tampereen Akvaarioseuran syyskausi starttaa leppoisasti ”allasbileillä” 12.8. klo 16.00 Kangasalla.  Saamme tutustua Katja ja Tarvo Kulon pihalampeen, jossa on kultakaloja ja koikarppeja. Tapahtuman alussa kuulemme pihalammen ylläpidosta ja pihalammen vaatimasta tekniikasta. Ilta jatkuu omien eväiden grillailulla ja vapaamuotoisella yhdessä ololla. Käytettävissämme ovat kaasu-, hiili- ja pellettigrilli. Tapahtumassa nautitaan omia eväitä ja juomia, eli muista ottaa mukaan omat syötävät ja juotavat. 

Tapahtuma alkaa kokoontumisella Kaarninkuja 3 Kangasala (Pihlajalinna-lääkäriaseman piha, Teboil Kylmäaseman puoleinen reuna). Sieltä siirrytään yhdessä lammen äärelle. Tapahtuman päättymisaika on klo 24.00 mutta jos juttua riittää, ei sieltä kesken kaiken ajeta pois.

Vinkkejä paikalle saapumiseen: 

Bussit 40 ja 41 tulevat lähelle tapahtumapaikkaa. A+B-vyöhykkeen hinnalla pääsee, jos jää pois Artturintien pysäkillä (8008). Lähemmäksi pääsee seuraavalla pysäkillä (Mämmisuo 8010), joka on C-vyöhykettä. Lisäksi Kangasalan Prismalle tulee bussi nro 6. Omalla autolla tulevat voivat jättää autonsa Artturintien bussiliikenteen liityntäparkkipaikalle tai Mämmisuontien (Kaarnintien risteyksestä eteenpäin) tai Kaarninkujan varteen. Lidlin pihaan voi jättää pariksi tunniksi. Lidlin pihassa vaaditaan pysäköintikiekko. 

Laita viestiä jos olet tulossa paikanpäälle joko maililla  tampere@akvaarioseura.fi tai whatsapp ryhmään, jotta tiedämme odottaa kokoontumispaikalla. ????

 

31.8. – 3.9.2023
Lemmikki Tampere Pirkkalan Messukeskuksessa

Seuraava iso tapahtuma on Lemmikki Tampere 2023 joka järjestetään syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna, 2.-3.9. Lemmikkimessujen suunnittelu tapahtuu pääsääntöisesti WhatsAppissa ja viikottaisissa minimiiteissä. Jos olet kiinnostunut osallistumaan messutalkoisiin, ota yhteyttä osoitteeseen tampere@akvaarioseura.fi. Tuttuun tapaan torstaina pakataan tavarat kärryihin, perjantaina kyhätään osasto kasaan, lauantaina ja sunnuntaina jutustellaan ja vietetään aikaa altaiden ja kanssaharrastajien parissa, sitten sunnuntai-iltana puretaan osasto ja tuupataan tavarat takaisin kellariin… siivous perinteisesti “myöhemmin”. Nähdään messukeskuksessa!

 

23.9.2023 kello 11:00
Aquascaping tuokio Jitsissä

Akvaskeippaaja Ulla Huttunen ohjaa aloittelijat ja pidempään harrastuksen parissa olleet aquascaping -maailmaan. Tule siis oppimaan aquascaping -tekniikasta, materiaaleista, kasveista ja tarvikkeista, joilla sinäkin voit päästä harrastuksessa alkuun!

 

30.09.2023 kello 17:00
Akvaario HelpDesk Jitsissä

Iskikö Lemmikkimessuilla tai Aquascape tuokiossa into perustaa akvaario, tuliko levä kylään tai kuoleeko kaloja? Liity linjoille ja tule kysymään neuvoja kanssaharrastajilta. Voit olla vasta akvaariosta haavaileva tai jo pidempään harrastanut. Autamme alkuun ja tuumataan yhdessä ratkaisuja.

 

14.10.2023 kello 13-15 Kerhohuoneella
Akvaario Kirpputori

Tavaroiden vastaanotto kello 12.00-13.00
Kirpputori kello 13.00-15.00.
Maksaa voit vain käteisellä!
Tapahtumassa sovelletaan yhdistyksen huutokauppasääntöjä, jotka löytyvät osoitteesta
https://akvaarioseura.fi/wp-content/uploads/2018/08/huutokauppasaannot_TAS.pdf

Myyntiin saa tuoda mitä tahansa akvaarioharrastukseen liittyviä tavaroita, kasveja tai eläimiä, pois lukien EU:n vieraslajistalla olevat lajit. Järjestäjä ottaa 10 % palkkion tuotteen myyntihinnasta, loput tilitetään myyjälle. Myytäväksi tavaraa saavat tuoda kaikkien akvaarioseurojen jäsenet. Ostamaan saa tulla kuka tahansa.

Merkitse myytäviin tuotteisiin vähintään tuotteen nimi, oma nimesi ja akvaarioyhdistyksesi sekä hinta. Myytävän tuotteen hinta tulee olla aina vähintään 2,00 euroa. Jos akvaariotarvikelaatikossasi kummittelee tuotteita, joilla kappalehinta jäisi alle kahden euron rajan, kannattaa tuotteista tehdä lajitelma -puuhapussi- jonka hinta on vähintään kaksi euroa. Kirpputorituotteiden merkitsemiseen voi käyttää yhdistyksen sivuilta ladattavaa huutokauppalappujen valmispohjaa. Pohjaan täytetään itse tuotteen tiedot, jolloin tuotetietolappujen tulostaminen isommallekin tavaramäärälle on helppoa.
https://www.akvaarioseura.fi/wp-content/uploads/2017/12/huutokauppalaput.xls

Pidämme myös akvaariotarvike arpajaiset seuran hyväksi.

 

29.10.2023 kello 12:00
Akvaario HelpDesk Jitsissä

Iskikö Lemmikkimessuilla tai Aquascape tuokiossa into perustaa akvaario, tuliko levä kylään tai kuoleeko kaloja? Liity linjoille ja tule kysymään neuvoja kanssaharrastajilta. Voit olla vasta akvaariosta haavaileva tai jo pidempään harrastanut. Autamme alkuun ja tuumataan yhdessä ratkaisuja.

 

1.11.2023 kello 18:00 Syysvuosikokous

Valitaan toimihenkilöt sekä vahvistetaan talousarvio ja toimintasuunnitelma tulevalle vuodelle. Käydään läpi myös muut sääntömääräiset asiat. Tarjolla lämmintä juomaa ja naposteltavaa. Tervetuloa!

 

25.11.2023 vierailu Maretariumiin Kotkassa

Maretariumissa on kotimaisia kalalajeja noin 60 ja kalayksilöitä yhteensä noin 1700. Erillisiä kalojen akvaarioaltaita Maretariumissa on 22 ja vettä altaissa yhteensä 700 000 litraa. Omakustanteinen sisäänpääsymaksu Maretariumiin on aikuisille 15€, opiskelijoille ja varusmiehille 11,50€ ja lapsille 8€, alle 3-vuotiaat ilmaiseksi. Mikäli retkelle lähtee riittävä määrä osallistujia mukaan, TAS kustantaa retkeläisille opastetun kierroksen.

Autolla tai julkisilla Tampereelta Kotkaan kestää noin neljä tuntia. Onnibussin kyydissä matkaliput maksaisivat yhteensä n. 20€ ja lähtö Tampereelta linja-autoasemalta tapahtuisi klo 9 aamulla, ja paluu Tampereelle n. klo. 20:45. Kimppakyydillä aikataulu olisi joustavampi, ja tähän tietysti vaadittaisiin autollisia mukaan. Kimppakyydin kuskeille on perinteisesti maksettu bensarahaa.

Haluaisimmekin tiedustella teiltä, oletteko kiinnostuneet lähtemään mukaan retkelle, joko bussilla tai omalla autolla? Mikäli olette, otattehan mahdollisimman pian yhteyttä, jotta voimme varata opastuskierroksen ja suunnitella kyytejä tarkemmin!

 

3.12.2023 kello 18:00 Luento kirjoahvenista Jitsissä

Ciklidistit ry -akvaarioseuran jäsen Tiina Kirssi luennoi yhdestä persoonallisimmista kalaheimoista, kirjoahvenista, akvaario-oloissa. Tietopaketti on hyödyllinen niin vasta-alkajalle kuin kokeneemmallekin akvaristille. Luento käsittelee asioita, joita kannattaa huomioida kirjoahvenen hankintaa suunniteltaessa.

 

Pikkujoulut Joulukuussa

Tarkempi aika ja paikka ilmoitetaan myöhemmin. 🙂

Kevät 2024 – Suunnitteilla olevia tapahtumia

Maaliskuussa 2024

Retki Tukholmaan HASin ja Cicklidistien kanssa

Kierretään Tukholman akvaarioliikkeitä yhdessä Helsingin akvaarioseuran ja Cicklidistien kanssa.

 

Huhtikuussa 2024

Helsingin akvaarioseuran keväthuutokauppa

Kevätvuosikokous
Kevätvuosikokous järjestetään seuran kerhotilalla. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat. Seura tarjoaa kokouskahvit ja pullat. Tervetuloa!

 

Syksy 2024 – Suunnitteilla olevia tapahtumia

Elokuussa 2024
Allasbileet Kangasalalla

Tampereen Akvaarioseuran syyskausi starttaa leppoisasti ”allasbileillä” elokuussa Kangasalla.  Saamme tutustua Katja ja Tarvo Kulon pihalampeen, jossa on kultakaloja ja koikarppeja. Tapahtuman alussa kuulemme pihalammen ylläpidosta ja pihalammen vaatimasta tekniikasta. Ilta jatkuu omien eväiden grillailulla ja vapaamuotoisella yhdessä ololla. Käytettävissämme ovat kaasu-, hiili- ja pellettigrilli. Tapahtumassa nautitaan omia eväitä ja juomia, eli muista ottaa mukaan omat syötävät ja juotavat. 

Tapahtuma alkaa kokoontumisella Kaarninkuja 3 Kangasala (Pihlajalinna-lääkäriaseman piha, Teboil Kylmäaseman puoleinen reuna). Sieltä siirrytään yhdessä lammen äärelle. Tapahtuman päättymisaika on klo 24.00 mutta jos juttua riittää, ei sieltä kesken kaiken ajeta pois.

Vinkkejä paikalle saapumiseen: 

Bussit 40 ja 41 tulevat lähelle tapahtumapaikkaa. A+B-vyöhykkeen hinnalla pääsee, jos jää pois Artturintien pysäkillä (8008). Lähemmäksi pääsee seuraavalla pysäkillä (Mämmisuo 8010), joka on C-vyöhykettä. Lisäksi Kangasalan Prismalle tulee bussi nro 6. Omalla autolla tulevat voivat jättää autonsa Artturintien bussiliikenteen liityntäparkkipaikalle tai Mämmisuontien (Kaarnintien risteyksestä eteenpäin) tai Kaarninkujan varteen. Lidlin pihaan voi jättää pariksi tunniksi. Lidlin pihassa vaaditaan pysäköintikiekko. 

Laita viestiä jos olet tulossa paikanpäälle joko maililla  tampere@akvaarioseura.fi tai whatsapp ryhmään, jotta tiedämme odottaa kokoontumispaikalla. ????

 

Syyskuussa 2024
Lemmikki Tampere 2024 Pirkkalan Messukeskuksessa

Lemmikkimessujen suunnittelu tapahtuu pääsääntöisesti WhatsAppissa ja viikottaisissa minimiiteissä. Jos olet kiinnostunut osallistumaan messutalkoisiin, ota yhteyttä osoitteeseen tampere@akvaarioseura.fi. Tuttuun tapaan torstaina pakataan tavarat kärryihin, perjantaina kyhätään osasto kasaan, lauantaina ja sunnuntaina jutustellaan ja vietetään aikaa altaiden ja kanssaharrastajien parissa, sitten sunnuntai-iltana puretaan osasto ja tuupataan tavarat takaisin kellariin… siivous perinteisesti “myöhemmin”. Nähdään messukeskuksessa!

 

Marraskuussa 2024 kello 18:00 Syysvuosikokous

Valitaan toimihenkilöt sekä vahvistetaan talousarvio ja toimintasuunnitelma tulevalle vuodelle. Käydään läpi myös muut sääntömääräiset asiat. Tarjolla lämmintä juomaa ja naposteltavaa. Tervetuloa!

TAS kalenteri